News

Riasztórendszer választó

Vezetékes vagy vezeték nélküli riasztórendszert válasszak?

Riasztórendszer telepítésén gondolkodsz az otthonodban, de nem tudod, hogy vezetékes vagy vezeték nélküli riasztórendszert válassz? Ne aggódj, ezzel nem vagy egyedül! Éppen ezért összeállítottunk egy gyors összefoglalót ami segítséget nyújt a döntésedben:

Otthoni lakásriasztó rendszerek: hogyan működnek?

A vezeték nélküli lakásriasztó rendszerek  az otthonodban működő WiFi-kapcsolatokat használják arra, hogy a riasztórendszer központja kapcsolatot tartson az érzékelőkkel, a kezelővel vagy a szirénával. Ezzel szemben a vezetékes verziók – igen, jól tippeltél! - a kézzelfogható vezetékeket használják.

Összehasonlítunk 4 lényeges szempontot a vezeték nélküli és a vezetékes lakásriasztó rendszerrel kapcsolatban, hogy könnyebben el tudd dönteni számodra melyik a legjobb választás:

Vezetékes riasztórendszer

Kommunikáció: 

Ha ilyen lakásriasztó rendszer mellett döntessz, akkor a rendszer minden egyes elemét (központ, kezelő, sziréna, távfelügyeleti átjelző) vezetékkel kell összekötni. A vezeték a típusától függően nagyjából egy ceruza szélességű és általában további 4-8 vékony vezetéket tartalmaz. Ezt a biztonságtechnikai kábelt falon kívül is lehet szerelni, például a falra ragasztva vagy a falon belül csőben elvezetve. Ha meg tudod oldani érdemes a vezetékeket a falba beépítve, vagy ízlésesen eltakarva/elvezetve felszerelni. Ez nem csak esztétikai szempontból lehet fontos, de a vezetékek esetleges sérüléseit is elkerülhetjük.

Riasztó rendszer kiépítés:  

A lakásriasztó rendszerek vezetékei miatt nem túl egyszerű az elhelyezése és beüzemelése, és a programozása is sokkal bonyolultabb, mint a vezeték nélküli társainak, ezért egy profi telepítő céggel érdemes a kivitelezést végeztetni. 

Ehhez egy kis segítséget itt találsz: A kivitelezésről bővebb infót itt találsz.

Riasztó mobilitása: 

Ha ezt a lakásriasztó rendszert egyszer már telepítetted, akkor az jó esetben örökre ott marad. Nehéz áthelyezni és munkaigényes egy új érzékelő hozzáadása. Minden esetben újra kell vezetékezni, ami ragasztással, véséssel és a hibák helyreállításával járhat.

Riasztó rendszer karbantartás: 

Sem a vezeték nélküli, sem a vezetékes riasztórendszer nem igényel bonyolult karbantartást. Évente érdemes leporolni a mozgásérzékelőket és 8-10 évente akkumulátort kell cseréltetni a központban és a kültéri szirénában.

Vezeték nélküli riasztó rendszer

Riasztó rendszer kommunikáció:

Ezek a riasztó rendszerek erős WiFi-kapcsolatra támaszkodnak ahhoz, hogy megfelelően működjenek. Az érzékelők és a központ általában 2-3 falon át képesek egymással kommunikálni jelvesztés nélkül. 

Fontos: ne ülj fel azoknak a hirdetéseknek, ahol több száz méteres hatótávolságot emlegetnek, mert az az adat szabadtérre érvényes. Egy épületen belül ritkán van olyan, hogy az érzékelő és a központ között nincs fal :)

Riasztó rendszer kiépítés: 

Képzeld el, hogy beköltözöl egy szépen felújított, frissen festett falú gyönyörűszép lakásba. Ugye hogy nem szívesen bontanád ki a falat pár vezeték kedvéért? Ha az ilyen riasztó rendszerek mellett teszed le a voksod, akkor te magad is mindössze egy csavarhúzó segítségével rögzítheted az érzékelőket és a központot is. Nincs vésés, nincs fúrás, visszajavítás vagy festés. Ez a legnagyobb előnye a vezeték nélküli riasztó rendszereknek.

A riasztó mobilitása: 

Ahogy az életünk halad, úgy alakul hozzánk is a környezetünk. Beköltözünk egy nagyobb lakásba, átalakítjuk mert kell egy új szoba, extrábban felszerelt konyha, idővel ha tehetjük elköltözünk egy kertes házba. Ha nem kell vezetékekkel bajlódni, ezeket mind megtehetjük ugyanazzal a vezeték nélküli riasztó rendszerrel. Könnyű le- és felszerelhetősége miatt bárhova átteheted pár mozdulattal és bővítheted plussz érzékelőkkel ha arra van szükséged.

Riasztó rendszer karbantartás:

Az ilyen riasztórendszerekben lévő központ, érzékelők és távirányítók elemcseréje házilag megoldható. Egy-egy eszköznél ez évente egy percnél nem vesz több időt igénybe.

 

„Akkor most a vezetékes vagy vezeték nélküli riasztórendszer a megfelelő számomra?”

 

Ha mondjuk egy olyan otthonba költözöl, ami épp építés/felújítás alatt áll vagy már a vezetékek ki vannak alakítva egy előző rendszer miatt, akkor tökéletes lehetőséged van arra, hogy egy vezetékes riasztó rendszert telepíts.

Abban az esetben, ha a riasztórendszer nincs előkészítve, a kábelek nincsenek előre beépítve a falba, ha csak ideiglenesen tartózkodsz a lakásban vagy csak bérled, akkor a vezeték nélküli wifi riasztórendszer a jobb választás.

Akár vezetékes, akár vezeték nélküli riasztó rendszert választassz, győződj meg róla, hogy a család minden tagja tudja, hogyan kell aktiválni és kikapcsolni a riasztó rendszert.



Image